Menu Zamknij

Oaza Rodzin – Domowy Kościół

Kontakt: Ela i Waldek Majka, dk@chjz.pl

Oaza Rodzin

Domowy Kościół gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie Domowy Kościół (DK) jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło-Życie, który jest jednym z nurtów posoborowej odnowy Kościoła w Polsce.

DK łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame (END). Założycielem DK jest Sługa Boży ksiądz Franciszek Blachnicki (1921-1987).

W rozwoju DK ściśle współpracowała z Założycielem siostra Jadwiga Skudro RSCJ.

Duchową kolebką DK jest Krościenko nad Dunajcem, gdzie w 1973 r. odbyła się pierwsza oaza rodzin, która zapoczątkowała rozwój ruchu.

Domowy Kościół (DK) dąży do odnowy małżeństwa i rodziny poprzez wdrażanie do:

  • życia Słowem Bożym, aby stawało się ono słowem życia,
  • życia modlitwą, jako osobistego spotkania z Chrystusem, swoim Zbawicielem,
  • życia sakramentalnego, zwłaszcza eucharystycznego,
  • dawania świadectwa o swoim spotkaniu z Chrystusem w małżeństwie, rodzinie i wobec innych ludzi,
  • postawy służby we wspólnocie Kościoła, według otrzymanych darów.

 

Krąg Domowego Kościoła tworzy od 4 do 7 małżeństw sakramentalnych, w ramach którego odbywają się spotkania formacyjne. Jedno z małżeństw jest odpowiedzialne za pracę formacyjną, duchowy wzrost wszystkich należących do kręgu, a także za przebieg spotkań formacyjno-modlitewnych, które odbywają się raz w miesiącu, z udziałem kapłana, w mieszkaniach poszczególnych małżeństw.
Jest to nie tylko spotkanie bliskich przyjaciół, ale przede wszystkim czas wspólnej modlitwy i dzielenia się realizacją podjętych zobowiązań, służących rozwojowi duchowemu.

Do istoty pracy formacyjnej w kręgach należy również uczestnictwo w różnego rodzaju rekolekcjach organizowanych przez DK.

Obecnie przy naszej parafii spotyka się pięć kręgów Domowego Kościoła. Poza tym, na terenie parafii mieszkają rodziny z tak zwanych kręgów międzyparafialnych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby powstał kolejny 🙂

Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat naszej wspólnoty, prosimy o kontakt: Ela i Waldek Majka tel. 61 8 175 700 e-mail: dk@chjz.pl.

Diecezjalna strona Domowego Kościoła

Ogólnopolska strona Domowego Kościoła